انواع cpu کامپیوتر-مقایسه انواع پردازنده

پردازنده,CPU

پردازنده یا CPU مهمترین بخش هر سیستم کامپیوتری بحساب می‌آید. پردازنده مرکزی کامپیوتر (CPU) به عنوان مغز کامپیوتر عمل می‌کند. به این معنی که محاسبات و اجرای برنامه‌ها برعهده این بخش است.با توجه به اهمیت cpu کاربران باید پیش از خرید در مورد اصطلاحات و ویژگی‌های آن آگاهی داشته باشند. مانند برند، نسل، تعداد هسته، فرکانس و …. بنابراین به طورکامل به توضیح آن ‌پرداخته می‌شود.

CPU مخفف کلمات Central Processing Unit به معنای “واحد پردازش مرکزی” می‌باشد . سی پی یو تنها محدود به سی پی یو های کامپیوتر ها نمیشود. بلکه هر نوع ریز پردازنده ای در هر دستگاه الکترونیکی به عنوان واحد پردازشگر مرکزی وظایف خود را انجام دهد حکم مغز دستگاه مربوطه و در نوع خود میتواند یک نوع سی پی یو باشد.

در حوزه ی پردازنده های کامپیوتری دو شرکت بزرگ INTEL و AMD وجود دارد که به قدری پیشرفت کرده اند که به طور قطع نمی‌توان گفت کدام یک برتر هستند. هر کدام دارای ویژگی‌ها و نقاط ضعفی در مقایسه با یکدیگر می‌باشند. به همین علت عده‌ای از کاربران سی پی یو AMD و برخی دیگر INTEL را انتخاب می‌کنند. Cup ها تا مدت‌ها ۳۲ بیتی عرضه می‌شدند ولی به علت رقابت و پیشرفت تکنولوژی، پردازنده های ۶۴ بیتی هم به بازار آمد. در این مقاله قصد داریم هریک را بررسی کنیم تا بتوانیم در خرید لپ تاپ استوک و کامپیوتر مناسب موفق تر باشیم.

البته AMD شروع کننده تولید پردازنده های ۶۴ بیتی بود ولی بعد از چند ماه اینتل هم سی پی یو ۶۴ بیتی خود را وارد بازار کرد. این cpu ها Core 2  نام گرفت. خیلی‌ها به اشتباه این نشان را به عنوان دو هسته‌ای  بودن CPU می‌دانند.  در واقع به این نسل جدید CPU های نسل جدید اینتل گویند.

برند پردازنده اینتل

برند اصلی پردازنده اینتل با نام Core شناخته شده است که معمولا با عبارت i3,i5,i7 و جدیدترین محصول این شرکت i9 می باشد. بنابراین هرچه عدد دوم بزرگتر باشد به این معنی است که پردازنده قویتری می باشد. در این صورت core i5 از core i3 قوی‌تراست. می‌توان این طور بیان نمود که core i3 یک پردازنده پایین رده ، core i5 میان رده و i7‌ یک پردازنده حرفه ای می‌باشد.

نسل های  cpu  های شرکت intel
cpu های شرکت intel
core 2 solo

Core2 solo

این مدل پردازنده در سال ۲۰۰۷ در لپ تاپ عرضه شد و قدیمی هستند. این نوع پردازنده در دو مدل merom   و penrym  تقسیم بندی شده است. تفاوت این دو مدل در اندازه ی هسته آن‌هاست (به ترتیب ۶۵ نانومتری و۴۵ نانومتری ) این مدل امروزه استفاده‌ای ندارد

core2 duo

Core2 Duo

این مدل اولین  پردازنده دو هسته‌ای با تکنولوژی Core2 اینتل می‌باشد.که در ژانویه ۲۰۰۶  به بازار وارد شد. این پردازنده ها با همان اندازه با نام memrom  و penrym  و تنها تفاوت آن‌ها در داشتن دو هسته و انجام همزمان دو محاسبه بطور موازی است

core2 QUAD

Core2 QUAD

 این مدل اولین  پردازنده دو هسته‌ای با تکنولوژی Core2 اینتل می‌باشد.که در ژانویه ۲۰۰۶  به بازار وارد شد. این پردازنده ها با همان اندازه با نام memrom  و penrym  و تنها تفاوت آن‌ها در داشتن دو هسته و انجام همزمان دو محاسبه بطور موازی است.

core i3

Core i3

این پردازنده ها که در سال ۲۰۱۰ معرفی شدند به اشتباه سه هسته‌ای می‌داند، اما از خانواده دو هسته‌ای هستند که در اندازه ۳۲ نانومتری تولید شدند.
این مدل از سی پی یو های شرکت intel را امروزه جزو رده پایین cpu ها میدانند. بیشتر برای کاربردهای روزانه مورد استفاده قرار میگیرد.

core i5

Core i5

این نوع پردازنده ‌ها هم از نوع دو هسته‌ای می‌باشند. البته فقط یک مدل از آن‌ها چهار هسته‌ای می‌باشد.
بعد از مدل i3 می توان core i5 را یک میان رده در میان سی پی یو های intel قرار داد .که برای کارهای روزانه و همچنین کاربردهای متوسط و نیمه سنگین به دلیل ساپورت کردن گرافیک معمولی به عنوان یک cpu ‌میان رده مورد توجه قرار گرفت.

core i7

Core i7

سرعت این پردازنده ها بسیار بالاست و ۴ هسته‌ای می‌باشند که به صورت ۴ هسته حقیقی و ۴ هسته مجازی عمل می‌کند یعنی ۸ پردازش همزمان را با سرعت بسیار بالا انجام می‌دهد. به همین دلیل برای کارهای سنگین یا بازیهای سنگین کامپیوتری انجام دهند مناسب است چرا که حافظه کش،پردازش سریع و فرکانس کاری بالا دارا‌ می‌باشد.

نسل cpu های ساخت شرکت اینتل

از سال 2011 که شرکت اینتل از طرح جدید و نوآور خود در تولید پردازنده‌ های سری Core i معرفی نمود.این نوع cpu ها جایگزین 2008 سری‌های قبلی خود یعنی core 2 شدند.بعد از ارائه اولین مدل core i مدل‌های core i5, core i3 و core i7 وارد بازار شدند.که هرمدل نسبت به مدل قبلی برتری در زمینه توان مصرفی و قدرت بیشتر دارد.


در جدول زیرمیتوان اطلاعاتی در مورد نسلهای cpu و نوع مصرفی آنها بدست آورد.

نسل های پردازنده شرکت intel
جدول پیشنهادی برای انتخاب cpu  مناسب با کاربری

سایر پردازنده های intel

پردازنده Intel Atom

پردازنده‌های Intel Atom, پردازنده‌های کم‌مصرفی می‌باشند. که در دستگاه‌های مبتنی بر شبکه مانند تبلت, نوت بوک و اسمارت فون به علت اولویت عمر باطری و مصرف برق بر پردازش استفاده می‌شود. در نامگذاری این نوع اگر N استفاده شود برای نوت بوک و حرف Z برای دستگاه اینترنتی و سیار می باشد.

پردازنده Intel Celeron

این نوع cpu برای کامپیوتر‌های دسکتاپی رده پایین می‌باشد که کارهایی مثل وبگردی انجام میدهند.این نوع ضعیفترین پردازنده intel هستند و اصلا توصیه نمیشوند.

پردازنده Intel Pentium

این نوع پردازنده ها دو هسته دارند ولی قابل مقایسه با core i نیستند.در حال حاظر جدیدترین نسل آن‌ها silver و gold است. سری گلد برای وبگردی, مصارف عمومی و video streaming استفاده میشود.
در پردازنده های Intel Pentium Silver، یک حرف پیشوند سپس ۴ رقم SKU داریم. مثل Intel Pentium Silver J5005.
در پردازنده های Intel Pentium Gold، حرف پیشوند نداریم، ۴ رقم SKU و حرف پسوند داریم. مثل Intel Pentium Gold G5500T.
در پنتیوم هایی که گلد و سیلور نیستند، نامگذاری به این صورت است: ۴ رقم SKU و حرف پسوند مثل Intel Pentium 4405Y.

نام گذاری پردازنده ها

حال که با پردازنده ها آشنا شدیم می‌خواهیم در مورد ویژگی‌های یک پردازنده آشنا شویم پس با کارااستوک همراه باشید.

نام گذاری پردازنده های اینتل

نامگذاری پردازنده های اینتل در نگاه اول پیچیده است. اما در ادامه با آشنایی با روش نامگذاری آن‌ها شناخت و بررسی پردازنده‌ها آسان می‌شود.

نام تجاری(Brand Name) :

نام هر پردازنده اینتل با نام تجاری و برند آن شروع می‌شود. البته core ‌تنها برند پردازنده اینتل نیست و پردازنده‌هایی مثل Xeon,Atom,Celeron/pentium هم ساخت این شرکت هستند که در معماری و تعداد هسته با یکدیگر متفاوت اند.

اصلاح کننده‌‌های نام تجاری( Brand Modifier) :

معمولا بعد از نام برند به جز در پردازنده‌های Celeron و Pentium از این قرار داد پیروی نمی‌کنند. سری پردازنده های Core ‌شامل اصلاح کننده نام تجاری i3,i5,i7,i9 هستند. بدون شک اعداد بزرگ‌تر نشان دهنده عملکرد بالاتر و برخی ویژگی‌های اضافی مانند Hyper-Threading ‌است. بنابراین پردازنده i7 ‌نسبت به i5 قویتر و کارایی بهتری دارد.
(تکنولوژی Hyper Threading یک نوع تکنولوژی مجازی سازی در سری پردازنده های اینتل است. در این تکنولوژی پردازنده های اینتل هر هسته واقعی و فیزیکی را به دو هسته مجازی تبدیل می کنند. به عنوان مثال پردازنده ای که دارای دو هسته فیزیکی است با استفاده از این تکنولوژی شامل چهار هسته مجازی خواهد شد)

شناسه نسل ( Generation Indicator) و شناسه عددی ( SKU Numeric Digits) :

اولین عدد سمت چپ به معنی شناسه نسل و سه عدد پس از آن به عنوان شناسه عددی SKU شناخته شده است.بناربراین رقم اول نسل پردازنده مورد نظر را بیان می‌کند. سه رقم بعدی که به عنوان شناسه عددی SKU نام دارد، رتبه بندی پردازنده را از لحاظ کارایی نسبت بعه مدل‌های دیگ نشان می‌دهد. هرچه این عدد بزرگتر باشد پردازنده قدرتمند تر است.به طور مثال پردازنده core i5-9600 نسبت به core i5-9400 قویتر است. همچنین در نسل اول پردازنده های core شناسه نسل وجود ندارد.

پسوند خط تولید ( Product Line Suffix) :

این پسوند در نامگذاری پردازنده‌ های اینتل، بخش مهم و وجه تمایز محصولات از یکدیگر می‌باشد.

نحوه نامگذاری پردازنده intel

اکنون با یک مثال می‌توان نحوه بدست آوردن اطلاعات از cpu  را آشنا شویم. پردازنده   Intel Core i7-8705G  را بررسی می‌کنیم . در این پردازنده  intel core  نام برند است که نشان میدهد این cpu ساخت شرکت اینتل است. عبارت i7  شاخصه توان  پردازنده است. شماره نسل می‌باشد که در این مقاله در مورد نسل cpu توضیح داده خواهد شد.705 شماره محصول است . هرچه این سه رقم بزرگتر باشد پردازنده حرفه ای تر و قوی‌تر می‌باشد. G پسوند خط تولید محصول است. در مورد دیگر Intel Core i5-7Y54 عبارت اول نام برند و i5 شاخص توان و شماره نسل پردازنده ۷ و  Y  نشان دهنده پسوند خط تولید و 54 شماره محصول است.پردازنده‌های core که حرف Y در میان بخش عددی آن هاست، از سری پردازنده‌های کم مصرف و کم توان ترین در دسته خود می‌باشند.

پسوند خط تولید ( Product Line Suffix) :

البته اولین نسل از پردازنده های core عددی برای نمایش نسل نداشتند. بنابراین آن‌ها تنها سه رقم در نام خود داشتند. به طور مثال core i3-330m محصول نسل اول خانواده core بوده است.

نام برند که در اکثر پردازنده ها مانند intel,AMD,Pentium,Celeron, Ryzen  و Atom در ابتدای نام پردازنده می‌آید ولی پس از آن درج شاخصه توان مخصوص پردازنده های intel  می‌باشد. شرکت های دیگر قطعا به صورت دیگری نامگذاری را انجام می‌دهد. در این پردازنده نخستین عدد بعد از شاخص توان نسل پردازنده می باشد که نسل ۸ جدیدترین نسل cpu  اینتل  موجود در بازار می‌باشد. پس هرچه نسل cpu بالاتر باشد توان پردازنده بالاتر است و مصرف انرژی نیز به دلیل تکنولوژی ساخت آن کاهش یافته است. پسوند خط تولید و شماره محصول دو بخش مهم در نامگذاری cpu intel  می‌باشد چرا که مصرف انرژی cpu  و عملکرد آن را بیان می‌کند.

پسوند پردازنده‌های اینتل

این پسوندها در تمام نسل‌های اینتل معنای یکسانی دارد. البته تمام پسوندها در همه‌ی نسل های cpu دیده نمی‌شود. در فهرست اماده شده تمامی این پسوند های را مشاهده می‌کنیم.


K: این حرف آنلاک بودن پردازنده را نشان می‌دهد.به این معنی که کاربر می‌تواند این نوع پردازنده را اورکلاک کند.این سری پردازنده را می‌توان با اورکلاک سرعت کاری و مصرف توان را افزایش داد.


U: این حرف در نام گذاری cpu نشان دهنده فوق مصرف پایین پردازنده می‌باشد.اغلب در دستگاه‌های قابل حمل استفاده می‌شوند.

HQ,HK,H: مخصوص پردازنده‌های قایل حمل استفاده می‌شود.H,‌به معنی قدرت پردازشی گرافیکی بالا (High)، HK علاوه بر همین ویژگی، قابلیت اورکلاک نیز را دارد. و HQ یعنی پردازنده‌ای با قدرت گرافیکی بالا و چهار هسته ای (Quad Core) را داراست.


B:از نسل هشت این پسوند به پردازنده های اینتل اضافه شدواین نوع پردازنده‌ها عملکردی مشابه با نمونه‌های دسکتاپ دارند ولی معماری آن‌ها کمی باهم متفاوت است.

F:‌ نشان دهنده فاقد بودن پردازنده گرافیکی داخلی (IGPU) در این سری می‌باشد و پردازنده نیاز به کارت گرافیک مجزا می‌باشد. این توع قیمت پاییین تری دارند.


HF: این نوع پردازنده‌ها مشخصات فنی بسیا قوی دارندو در دسته قابل حمل می‌باشند ولی واحد پردازش گرافیکی ندارند.

Y: مصرف پایین این نوع پردازنده‌ها مصرف برق پایینی دارد. البته با استفاده از تنظیمات Max Turbo Frequency سرعت کلاک را افزایش داد. بیشتر برای صرفه جویی در مصرف باطری است تا اینکه نشان دهنده عملکرد دستگاه باشد.

سایر پسوند پردازنده‌های اینتل


T: نشان دهنده یک پردازنده کم مصرف یا Power Optimized lifestyle می‌باشد. دارای ساختار توانی بهبود یافته برای کاهش توان مصرفی است.

S: کم مصرف بودن cpu را نشان می‌دهد. یا به عبات دیگر Performance optimized lifestyle ‌یا بهینه شده برای عملکرد بالا هستند.این نوع پردازنده ها مشخصات فنی و عملکردی ویژه‌ای دارند و معمولا گرانتر هستند.


L: کم مصرف بودن پردازنده را نشان می‌دهد.

X: سرعت بالای پردازنده را با این حرف نشان می‌دهند. به بیان دیگرExtrem edition هستند . سرعت کلاک بیشتر و قابلیت اورکلاک نیز دارند


Q: چهار هسته بودن cpu را نشان می‌دهد. اگر به دنبال پردازنده‌هایی با کارایی و عملکرد بسیار بالا هستید، باید پردازنده هایی که پسوند Q دارند را مد نظر قرار دهید.

M:عموما برای نشان دادن نسل‌های گوناگون پردازنده موبایل استفاده می‌شود مانند Xeon E-2286M
با داشتن اطلاعات در مود پسوندهای موجود در نام‌گذاری جزییات بیشتری از مشخصات پردازنده در اختیار شما قرار می‌گیرد.

بنابراین برای مقایسه و بررسی پردازنده‌ها ابتدا نوع پردازنده را بررسی کنید. سپس عدد پردازنده را بخوانید و در مرحله بعد پسوند را بررسی کنید تا از نظر مصرف نیرو و قدرت پردازشی، انتخاب مناسبی داشته باشید.

چگونه لپ تاپ استوک انتخاب کنیم؟

نام گذاری پردازنده های AMD

AMD یکی از موفق‌ترین و بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید و توسعه پردازنده‌ها در دنیا می‌باشد. ایم شرکت برای نام‌گذاری پردازنده‌های تولیدی خود شیوه‌ی خاصی دارد که در ادامه به بررسی این روش می‌پردازیم.

نام تجاری(Brand Name) :


در نام گذاری پردازنده‌های شرکت AMD، نام آن بعد از نام تجاری یا برند آعاز می‌شود.که اغلب پردازنده‌هایی که در پلتفرم AMD تولید می‌شود با برند رایزن (Ryzen) نام گذاری ‌می‌شود. هرچه عدد مقابل Ryzen بالاتر باشد. cpu قوی‌تر خواهد بود. مثلا Ryzen 7 ‌از Ryzen 5 قوی‌تر خواهد بود.

خانواده پردازنده ( Cpu family ) :


این عبارت معادل نام Brand Modifier یا اصلاح کننده نام تجاری در اینتل است. در پردازنده‌های AMD اعداد 3,5,7,9 بیانگر خانواده نام تجاری است. هر چه این عدد بالاتر باشد عملکرد و ویژگی بیشتری را داراست.
بنابراین می توان گفت Ryzen 3 با حداکثر ۴ هسته یک سی پی یو ضعیف و برای مصرف روزانه و معادل core i3 اینتل است.Ryzen 5 با حداکثر ۶ هسته به عنوان یک سی پی یو میان رده شناخته شده است. و Ryzen 7 با حداکثر ۸ هسته یک سی پی یو رده بالا محسوب می‌شود.

سطح عمکرد پردازنده ( Cpu Performance Level ) :


این المان نشان دهنده سطح کارایی و عملکرد cpuاست. عدم ذکر آن به معنی یک cpu مین استریم خواهد بود. عدد ۷ و ۸ نشان دهنده کاربرد حرفه‌ای و اعداد ۴ و ۵ و۶ عملکرد بالا است.
بعد از این المان یک جفت عددی با مقدار پیشفرض 00 مشاهده می‌شود.بیان کننده شماره مدل cpu و SKU محصول است و تاثیر خاصی بر روی محصول ندارد .

پسوند الفبایی ( Power Suffix ) :


در انتهای نام گذاری حروف الفبایی قرار می‌گیرند که بخش مهمی در تمایز محصولات و معرف ویژگی آن‌ها می‌باشد. لازم به ذکر است که پرندازنده‌ها بدون معرف الفبایی، بیانگر سی پی یو های استاندارد دسکتاپ هستند.

پسوند الفبایی G در پردازنده‌ های AMD : این حرف بیانگر وجود پردازنده گرافیکی AMD Radeon RX vega است که هماننده پسوند i ‌در پردازنده سری Core می‌باشد.


پسوند الفبایی X در پردازنده‌ های AMD : حرف X به معنی کارایی و توانایی cpuاست. این پردازنده‌ها مجهز به قابلیت Extended Frequency Rage(XFR) یا محدوده فرکانس افزایش یافته هستند. به این معنی که بالاترین سرعت کلاک و مصرف انرژی را دارند. برای مثال سرعت کلاک و بوست پردازنده‌ Ryzen 5 3600X به میزان ۲۰۰ مگاهرتز بالاتر از مدل معمولی آن است.


پسوند الفبایی H در پردازنده‌ های AMD : فرم کوتاه شده high performance, ‌پسوند الفبایی H ‌است. به عبارت دیگر سی پی یو Ryzen ‌با سرعت کلاک بالاتری و مصرف انرژی بیشتر با عملکرد سریع و قابل اعتماد می‌باشد. و به دلیل این ویژگی گرمای تولیدی کمتری دارد و در لپ‌تاپ های مناسب تر خواهد بود.


پسوند الفبایی T در پردازنده‌ های AMD :این حرف به معنی Turbo ‌و سرعت کلاک بالا می‌باشد. پس اگر عبارت HT یا XT روی آن نوشته شده بود به معنی عملکرد بالاتر می‌باشد.

نحوه نام گذاری پردازنده AMD

نام گذاری واحد پردازشگر مرکزی AMD نسبت به Intel ساده‌تر است برای مثال Ryzen 7 1700X را در نظر بگیرید. Ryzen  نام برند cpu است. عدد ۷ نشان دهنده رده فوق حرفه‌ای و عدد ۱ بیانگر شماره نسل آن است.   بعد از شماره نسل عدد ۷ بیان کتنده توان و ۰۰ شماره مدل آن می‌باشد و در آخر X نشانگر قدرت است. برای درک این موضوع می‌توان از تصویر زیر که انواع نام گذاری cpu شرکت AMD است را مشاهده کنید.

مشخصات cpu

CPU

حال که با شرکت‌های تولیدی cpu  و نحوه نام گذاری آن‌ها آشنا شده‌ایم وقت آن رسیده است که ویژگی‌های cpu را بررسی کنیم چرا که با دانستن این شاخصه‌های مهم در هنگام خرید تمرکز بهتری برای انتخاب می‌توان داشته باشیم.

تعداد هسته پردازنده

تعداد هسته cpu

در پردازنده ها هرچه تعداد هسته‌ها بیشتر باشد.   Taskهای که به صورت هم زمان پردازش می‌شوند نیز بیشتر است.
برای تشخیص تعداد هسته پردازنده وارد پنجره windows Task Manager شده و در تب performance در قسمت CPU Usage History تعداد هسته‌های موجود نمایش داده شده است.

حافظه کش پردازنده

حافظه کش cache

 عبارات  cache  برای خیلی از کابران آشناست و مفهوم ان قابل درک است. این حافظه بسیار سریع ولی با ظرفیت کوچک است که داده‌های مورد نیاز را به صورت موقت در خود نگه می‌دارد با سرعت بالا در اختیار قرار دهد. بنابراین می‌توان گفت حافظه کش عملکردی مشابه رم دارد. بنابراین هرچه مقدار حافظه cache بالاتر باشد داده بیشتری می‌تواند بر روی ان قرار بگیرد  و با سرعت داده‌های لازم را در اختیار آن قرار دهد پس cpu  با سرعت بالا تری عمل می‌کند.

سازگاری با سوکت مادربورد

 سازگاری با سوکت مادربورد

برای خرید cpu حتما به سازگاری  و ارتباط آن با سوکت مادربورد توجه کنید .زیرا از طریق سوکت ارتباط مادر بورد و پردازنده برقرار می‌شود.
اگرچه از جمله ساده‌ترین راهکارهای موجود جهت بررسی سازگاری پردازنده با مادربرد بررسی دفترچه راهنما و یا وب‌سایت سازنده سخت‌افزار (مادربرد) می‌باشد

پردازنده گرافیکی مجتمع

پردازنده گرافیکی مجتمع

 اکثر پردازنده های موجود در بازار با واحد گرافیکی مجتمع می‌باشند. اما اگر cpu  چنین واحدی را دارا نبود کامپیوتر می‌تواند به وسیله کارت گرافیک مجزا پردازش های گرافیکی را انجام دهد. باید توجه داشت که این واحد در پردازنده قدرت زیادی در پردازش کارهای گرافیکی سنگین ندارد و برای بازی و طراحی گرافیک نیاز به کارت گرافیک مجزا قدرتمند که معمولا قیمت بالایی دارند می‌باشد.

فرکانس کاری پردازنده

فرکانس کاری پردازنده ( HZ)

فرکانس کاری پردازنده سرعت انجام محاسبات را تعیین می‌کند. در گذشته هرچه فرکانس کاری cpu  بالاتر بود به این معنی بود که سرعت آن هم برای محسابات بالاتر است. اما امروزه علاوه بر فرکانس باید به IPC  نیز دقت نمود.در واقع می توان گفت IPC به معماری cpu بستگی دارد به طوری که چیپست نسل جدید تر بهتر از نسل قدمی می‌باشد. در حقیقت IPC یعنی تعداد  task  وinstruction  هایی که در هر سیکل یا کلاک انجام‌ می‌شود. اما IPC در مشخصات فنی CPU قرار ندارد و می‌توان با Benchmark Testing اندازه‌گیری نمود. ولی می توان برای شناخت بهتر Review  ها را خواند  که بهترین راه مناسب است.
پس  برای cpu  ترکیبی از سرعت کلاک که همان تعداد سیکل هایی که پردازنده در هر ثانیه انجام می‌دهد و IPC و همچنین تعداد هسته  می‌باشد. به طور مثال cpu  با سرعت کلاک بالاتر می‌تواند سیکل بیشتری در هر ثانیه انجام بدهد و پردازنده با IPC بیشتر با کلاک کمتر ممکن است task  بیشتری در ثانیه انجام دهد.

مقاومت حرارتی پردازنده

مقاومت حرارتی پردازنده TDP

  بالا رفتن حرارت و عدم کنترل آن یکی از مشکلات عمده که باعث آسیب زدن به cpu و بخش‌های دیگر کامپیوتر می‌شود. چون هر پردازنده ‌ای بیشینه‌ مقاومتی بالاتری در مقابل حرارت دارد و عبور از این بیشینه آسیب های جبران ناپذیری به سیستم وارد می‌کند. پس آگاهی داشتن از مقاومت حرارتی پردازنده ها کمک زیادی برای تامین خنک کننده مناسب می‌کند.
همیشه سعی کنید لپ تاپ یا کامپیوتر را خنک نگه دارید. همیشه از کول پد برای لپ تاپ استفاده کنید. در از بازی کردن و کارهای گرفیکی به صورت طولانی مدت جدا خودداری کنید.
گذاشتن کتاب زیر لپتاپ یا پوشاندن کیس به طوری که از گردش هوای آن جلوگیری می‌کند.خوددای کنید.
اگر در محیطی که کامپیوتر دارید گرد و غبار وجود دارد هر چند وقت یکبار برای سرویس به متخصص تحویل داده تا در صورت خشک شدن خمیر سیلیکون زیر سی پی یو آن را احیا کند تا تبادل حرارتی آن بیشتر شود.

جمع بندی

قبل از خرید لپ تاپ ، کیس و حتی گوشی همراه حتما موارد فوق را در مورد cpu آن در نظر بگیرید ولی ۳ مورد مهم مصرف، بودجه و قطعات فعلی کامپیوتر را در نظر بگیرید.
نوع مصرف و بودجه رابطه مستقیم با همدیگر دارند پس هرچه به سمت پردازنده قوی‌تر پیش برویم  باید مبلغ بالاتری را باید پرداخت کنیم. پس با شناخت از نوع مصرف و بودجه می‌توان محصولی انتخاب کرد که از آن راضی باشیم.
اما مورد سوم  یکی از مهمترین مواردی است که بسیاری به آن توجه نمی‌کنند. مخصوصا افرادی که قصد ارتقا رایانه قدیمی خود را دارند اما باید بدانیم ارتقا cpu پایان نیست بلکه باید سازگاری آن با دیگر اجزای کامپیوتر باید بررسی شود. اگر cpu جدید و سیستم قدیمی باشد یا اختلال درعملکرد دارد یا نمی‌تواند قدرت واقعی خود را ارائه دهد.
برای این مسئله می‌توانید ازمشاورین سایت کارااستوک یا سایتی مانند bottleneck که سازگاری قطعات سخت افزاری را بایکدیگر مشخص می‌سازد.

اینستاگرام کارااستوک

تلگرام کارااسنوک

شما میتوانید برای خرید لپ تاپ استوک یا کیس استوک ، پیشنهادهای ویژه زیر را بررسی کنید. سایت کارااستوک تمامی محصولات را از لحاظ کیفیت و قیمت ضمانت می‌کند.

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

گپ رو شروع کن 🙂
از من بپرس!
پشتیبانی کارا استوک
سلام 👋
اگر سوالی در مورد محصولات داری
میتونی از من بپرسی!!